نصب و راه اندازی پمپ خورشیدی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۴

در این مقاله به نصب و راه اندازی پمپ خورشیدی جهت آبیاری ویلا و مزارع می پردازیم .

مقدمه ای بر پمپ آب خورشیدی :

با توجه به تجارب به کار گرفته شده در جهان و ایران ، استفاده از انرژی خورشیدی در تهیه آب مناطق مستعد ( کشاورزی ،  باغات ،  گلخانه ،  پرورش ماهی و …) اهمیت فراوانی دارد . لذا استفاده از انرژی خورشیدی نسبت به انرژی های مشابه باصرفه تر و کاراتر است.

معرفی پمپ آب خورشیدی :

پمپ آب خورشیدی وسیله ای است که انرژی برق حاصله از تابش خورشید را از طریق پنل های خورشیدی به انرژی محرکه جهت پمپاژ آب از یک ارتفاع پایینتر به بالاتر تبدیل میکند.

انواع پمپ آب خورشیدی :

پمپ آب خورشیدی خود به دو نوع کلی مستقیم یا DC و متناوب یا AC تقسیم بندی شده است.

پمپ آب خورشیدی مستقیم یا DC :

پمپ آب خورشیدی DC دارای ساز و کار ساده تری می باشند. در اکثر این پمپ ها مجموعه پنل خورشیدی مستقیما به پمپ خورشیدی متصل گردیده و از زمان طلوع کامل خورشید تا غروب آن می تواند کار کند . بالطبع در مناطق گرمسیر و  فصول گرم سال بالاخص تابستان به دلیل طولانی شدن روزها استفاده از این سیستم پمپ خورشیدی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

پمپ آب خورشیدی AC :

پمپ آب خورشیدی AC دارای ساز و کار کمی گسترده تر می باشد. این پمپ از یک اینورتر مخصوص به خود جهت تبدیل جریان الکتریسته مستقیم که از پنل ها می آید به جریان متناوب استفاده می گردد. عموما این پمپ برای حالاتی که به توان بالاتری از پمپاژ در عمق یا ارتفاعات بیشتر از ۷۰ متر نیاز است جهت انتقال مقدار زیادی از آب استفاده می گردد.

بسیاری از مشتریان ما بدنبال  آبیاری زمین های زراعی و یا  ایجاد فضای سبز ویلایی می باشند ، در همین راستا جهت تامین انرژی برق مصرفی پمپ از موتور دیزل استفاده می نمایند. در ادامه مزیت های استفاده از پمپ خورشیدی را برای شما بازگو خواهیم کرد.

اما نصب و راه اندازی پمپ خورشیدی جهت آبیاری ویلا و مزارع به چه صورتی انجام می پذیرد ؟

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می فرمایید در ویلا ها و زمین هایی که می توان آبیاری قطره ای انجام داد ، بهترین روش برای آبیاری خورشیدی و پمپ خورشیدی استفاده از یک منبع واسط جهت ذخیره آب و البته تخلیه آن به مرور با استفاده از سیستم اتوماتیک آبیاری درختان می باشد.

این مکانیزم پمپ خورشیدی به این شکل عمل می کند که پمپ کفکش درون چاه با توان ها مختلف که به عمق چاه بستگی دارد در ساعت روز شروع به پر کردن مخزن می نماید و در همین حال بعد از پر شدن مخزن و تایید سنسور مخزن پمپ از کار میافتد و عملیات آبیاری شروع می شود . یکی از مزایای این طرح استفاده از پمپ ضعیف تر در نتیجه پنل خورشید کمتر جهت آبیاری تمامی زمین می باشد.

این طرح یعنی نصب و راه اندازی پمپ خورشیدی جهت آبیاری ویلا و مزارع از چند جهت دارای مزیت است:

  • بهینه سازی مصرف انرژی برق و آب
  • استفاده درست از آب تا آخرین قطره
  • عدم نیاز به مراجعه حضوری جهت آبیاری ( در موتور های دیزل برای هر بار شما نیاز به مراجعه و پر نمودن مخزن گازوییل دارید)
  • کاملا اتوماتیک و بدون نیاز به روشن خاموش کردن هر باره
  • هزینه تعمیر و نگهداری در حد صفر ( در صورت استفاده از باطری جهت آبیاری شبانه هر ۳-۴ سال نیاز به تعویض باطری دارید)
  • مشاهده عملکرد کل سیستم بوسیله موبایل و کامپیوتر شخصی
  • عدم پرداخت پول برق
  • گارانتی ۲۵ ساله پنل ها و گارانتی ۵-۱۰ سال اینورتر