انرژی خورشیدی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

مقدمه ای بر انرژی خورشیدی

از ابتدای هستی، خورشید برای مردم جذاب بوده است. تمدن های باستان به خورشید شخصیت قائل می شدند و آن را به عنوان یک خدا یا الهه پرستش می نمودند. در طول تاریخ نیز، فعالیتهای مرتبط با کشاورزی و زراعت برای رشد محصولات و بقای جمعیت به  خورشید متکی بوده است.

با این حال، اخیرا بشر توانایی استفاده از قدرت فوق العاده آفتاب را توسعه داده است و تکنولوژی های حاصل شده، پیامدهای امیدوار کننده ای برای آینده انرژی های تجدید پذیر و پایداری دارند. در ادامه به انرژی خورشیدی، چگونگی کارکرد آن و آنچه که در آینده برای خورشید در نظر گرفته می شود، می پردازیم:

انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشیدی نوعی انرژی است، که از قدرت و گرمای پرتوهای خورشید بهره می گیرد، این انرژی قابل تجدید بوده و بنابراین منبع سبز انرژی می باشد.

نحوه کار انرژی خورشیدی چگونه است؟

متداول ترین روش استفاده از انرژی خورشیدی از طریق پنل های فتوولتائیک (PV) – که پانل های بزرگ شبیه به آینه اند و احتمالا روی پشت بام ها، دستگاه های خورشیدی دستی و حتی فضاپیماها دیده می شود- می باشد. این پنل ها به عنوان ماده هادی، پرتوهای خورشید را جذب نموده، گرم شده و ایجاد انرژی (و برق) تولید می نمایند. در مقیاس بزرگتر، نیروگاه های حرارتی از انرژی خورشید برای ایجاد  انرژی استفاده می کنند. این نیروگاه ها از گرمای خورشید برای جوشاندن آب و به نوبه خود، انرژی بخشیدن به توربین های بخار استفاده می کنند و می توانند انرژی را به هزاران نفر عرضه نمایند.

چگونه انرژی خورشیدی یک گزینه “سبزتر= Greener ” است؟

درست مانند انرزی باد، انرژی خورشیدی منبع عملا نامحدود و ناپایدار (برخلاف قدرت تولید شده از سوختهای فسیلی قابل مصرف) است. با پیشرفت فنآوری ها و مواد مورد استفاده در پانل های PV، ضریب کربن انرژی خورشیدی کوچکتر و کوچکتر و در نتیجه (این انرژی) “سبزتر” می شود؛ خوشبختانه تکنیکهای دستیابی به این امر روزبه روز فراگیرتر و قابل دسترس تر می گردد.

Holdup چیست؟ چرا هنوز استفاده از انرژی خورشیدی آنقدر متداول نیست؟

مانند انرژی باد، انرژی خورشیدی وابسته به آب و هوا و مقدار آفتاب موجود در یک مکان خاص است؛ به این معنا که مناطق جغرافیایی که فاقد نور خورشید اند یا مناطقی که اغلب آب و هوای ابری را تجربه می کنند، ممکن است در استفاده موثر از انرژی خورشیدی با مشکل مواجه شوند. علاوه بر این، انرژی خورشیدی تلاشی گران قیمت است و اغلب  فن آوری در این زمینه نیاز به مقدار زیادی زمین دارد که عموما بسیار پر هزینه است. بنابراین، دانشمندان در تلاشند راه حلی مقرون به صرفه و کارآمد برای بهره برداری از انرژی خورشیدی پیدا کنند.

منبع: justenergy